Τόπι

Εξηγούμε τι είναι το χάντμπολ, πώς είναι το γήπεδο του, κανόνες και θέσεις. Επιπλέον, σας λέμε την ιστορία του και ποιος είναι ο στόχος του παιχνιδιού.

Το χάντμπολ παίζεται τόσο σε εξωτερικούς όσο και σε εσωτερικούς χώρους.

Τι είναι το χάντμπολ;

Χάντμπολ, χάντμπολ ή χάντμπολ είναι α άθλημα στην οποία δύο ομάδες ανταγωνίζονται για τον έλεγχο μιας φουσκωμένης μπάλας, χρησιμοποιώντας τα χέρια τους για να την ελέγξουν και να τη ρίχνουν στην αντίπαλη εστία, κάτι που ισοδυναμεί με το να σκοράρει ένα γκολ. Παίζεται τόσο σε εξωτερικούς όσο και σε εσωτερικούς χώρους και κάθε ομάδα αποτελείται από περίπου 7 άτομα.

Το χάντμπολ είναι ένα άθλημα που ασκείται ευρέως Ευρώπη, με μάλλον μειονοτική παρουσία στον υπόλοιπο κόσμο, με εξαίρεση ορισμένες αμερικανικές χώρες όπως η Βραζιλία και η Αργεντινή, οι αφρικανικές χώρες όπως η Τυνησία, η Αίγυπτος και η Αλγερία και η μόνη ασιατική εξαίρεση της Νότιας Κορέας. Υπάρχουν επαγγελματικά πρωταθλήματα ανδρών και γυναικών σε αυτές τις χώρες, και διαγωνισμούς εθνική, περιφερειακή, ακόμη και παγκόσμια, διοργανώθηκε από τη Διεθνή Ομοσπονδία Χάντμπολ (IHF), με έδρα τη Βασιλεία της Ελβετίας.

Αυτό το άθλημα δεν πρέπει να συγχέεται με το χάντμπολ τοίχου, που ονομάζεται επίσης χάντμπολ, wallball ή 1-wall, ένα άθλημα στο οποίο δύο παίκτες ανταγωνίζονται για τον έλεγχο μιας μπάλας αναπηδώντας την από έναν τοίχο. Στις αγγλοσαξονόφωνες χώρες, είναι συνηθισμένο να αναφέρεται αυτό το άθλημα ως τόπι και σαν χάντμπολ ομαδικό χάντμπολ ή «ομαδικό χάντμπολ».

ιστορία του χάντμπολ

Το χάντμπολ έχει σημαντικά προηγούμενα σε διάφορα παιχνίδια που ασκούνται στο αρχαία Ελλάδα και της αρχαίας Ρώμης, όπως το «παιχνίδι της Ουρανίας» που αναφέρεται στο Οδύσσεια του Ομήρου, και του οποίου εικονογραφικές τοιχογραφίες βρέθηκαν στην Αθήνα το 1926.

Ωστόσο, το ίδιο το άθλημα είναι πολύ νέο και οι πρώτες του επαγγελματικές ομάδες τυχερών παιχνιδιών εμφανίστηκαν στην κεντρική και βόρεια Ευρώπη τον 20ό αιώνα. Εκείνη την εποχή παιζόταν με την ομοιότητα του ποδόσφαιρο, σε ομάδες των 11 παικτών, όπως εξακολουθούν να ασκούνται σε ορισμένες ευρωπαϊκές χώρες. Η δημιουργία του αποδίδεται στον καθηγητή του φυσική αγωγή Γερμανός Karl Schelenz (1890-1956).

Το 1926 ίδρυσε το κανονισμός λειτουργίας διεθνής αθλητισμός και το 1928 ιδρύθηκε η Διεθνής Ερασιτεχνική Ομοσπονδία Χάντμπολ κατά τη διάρκεια των IX Θερινών Ολυμπιακών Αγώνων. Αυτός ο φορέας έγινε αργότερα η Διεθνής Ομοσπονδία Χάντμπολ και το 1954 διοργάνωσε τον πρώτο παγκόσμιο αγώνα στην κατηγορία των ανδρών και τρία χρόνια αργότερα τον πρώτο στην κατηγορία των γυναικών.

Στη δεκαετία του 1960, η πρακτική του χάντμπολ εγκρίθηκε από τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή και από το 1972 ενσωματώθηκε στο Ολυμπιακοί αγώνες.

Στόχος του αγώνα στο χάντμπολ

Στο τέλος του αγώνα, η ομάδα που θα πετύχει τα περισσότερα γκολ θα είναι η νικήτρια.

Ο στόχος του χάντμπολ είναι να πετύχει όσο το δυνατόν περισσότερα γκολ, αποτρέποντας ταυτόχρονα τον αντίπαλο από το να κάνει το ίδιο. Για αυτό, η μπάλα πρέπει να ελέγχεται τις περισσότερες φορές και να μπαίνει στο τέρμα της αντίπαλης ομάδας όσο το δυνατόν περισσότερες φορές. Στο τέλος του αγώνα, η ομάδα που θα πετύχει τα περισσότερα γκολ θα είναι η νικήτρια.

Διάρκεια και αποτέλεσμα

Ένα τυπικό παιχνίδι χάντμπολ διαρκεί περίπου μία ώρα, χωρισμένο σε δύο περιόδους των τριάντα λεπτών το καθένα. Στην περίπτωση των ομάδων νέων, αυτή η περίοδος μπορεί να μειωθεί σε 25 ή 20 λεπτά ανά περίοδο. Μεταξύ της μιας περιόδου και της άλλης υπάρχει υποχρεωτική περίοδος ανάπαυσης 10 λεπτών.

Στο τέλος αυτού του χρόνου, όποιος έχει σημειώσει τα περισσότερα γκολ θα είναι ο νικητής. Σε περίπτωση ισοπαλίας, θα δοθούν άλλα 5 λεπτά ανάπαυσης και στη συνέχεια θα παιχτεί παράταση δύο περιόδων των 5 λεπτών η καθεμία, με ένα λεπτό ανάπαυσης μεταξύ των δύο.Εάν η ισοπαλία συνεχιστεί, η διαδικασία θα επαναληφθεί. Εάν δεν υπάρχει ακόμη καθοριστικό αποτέλεσμα, η νικήτρια ομάδα θα καθοριστεί με πέντε διαδοχικές βολές των επτά μέτρων (7 m) ανά ομάδα, μέχρι να βρεθεί ο νικητής.

Γήπεδο χάντμπολ και θέσεις

Το μέγεθος του γηπέδου εξαρτάται από τον αριθμό των παικτών σε κάθε ομάδα.

Το τυπικό γήπεδο χάντμπολ έχει μήκος 40 μέτρα και πλάτος 20 μέτρα (για 7 παίκτες, συνήθως σε κλειστό χώρο) ή μήκος 90-110 μέτρα και μήκος 55-65 μέτρα (για 11 παίκτες, συνήθως σε εξωτερικό χώρο).

Τα γκολ είναι συνήθως 2 μέτρα ύψος και 3 μέτρα πλάτος, αν και στην έκδοση 11 παικτών μπορεί να είναι ακόμη μεγαλύτερα και η γραμμή τέρματος (που περιορίζει το πλησιέστερο σημείο στο τέρμα από το οποίο μπορεί να πεταχτεί η μπάλα προς το τόξο) κυμαίνεται μεταξύ 6 και 13 μέτρων μακριά από την τοξοβολία, ανάλογα με την έκδοση του παιχνιδιού.

Κάθε γκολ είναι στην κατοχή ενός τερματοφύλακα, εκπαιδευμένου να αγγίζει την μπάλα με οποιοδήποτε μέρος του σώματος και του οποίου η αποστολή είναι να αποτρέψει τα αντίπαλα γκολ. Οι άλλοι παίκτες, που μπορούν να αγγίξουν την μπάλα μόνο με τα χέρια τους, είναι οργανωμένοι σύμφωνα με διαφορετικές θέσεις:

• Κεντρικός. Ηγετική θέση στην κατασκευή του παιχνιδιού, που χρησιμεύει ως ο αρθρωτής της ομάδας τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Κανονικά είναι αυτός που δέχεται την μπάλα από τον τερματοφύλακα για να ξεκινήσει την επίθεση, και αυτό που είναι σημαντικό, περισσότερο από τη δύναμή του και επιδεξιότητα, είναι η ικανότητά του να παρατηρεί και να σχεδιάζει το παιχνίδι.
  • Ακρο. Θέση επίθεσης, που βρίσκεται σε κάθε πλευρά του γηπέδου, η αποστολή τους είναι να γλιστρήσουν στις αντίπαλες άμυνες, επομένως είναι συνήθως ευκίνητοι, γρήγοροι και ελαφρύς παίκτες.
  • Πλευρά. Θέση γκολ-ασσίστ, βρίσκονται στα πλάγια του σέντερ-μπακ και είναι συνήθως πολύ ψηλοί, σωματώδεις παίκτες με δυνατό σουτ. Παίζουν βασικό ρόλο στην άμυνα.
  • Αξονας περιστροφής.Επιθετική θέση, αντίστοιχη του επιθετικού στο ποδόσφαιρο, που αποστολή του είναι να ανοίγει χώρους στην αντίπαλη άμυνα. Είναι συνήθως δυνατοί παίκτες και επιδέξιοι στη μάχη από κοντά.

Κανόνες παιχνιδιού στο χάντμπολ

Οι κανόνες του παιχνιδιού είναι απλοί: οι παίκτες πρέπει να ελέγχουν την μπάλα χρησιμοποιώντας μόνο τα χέρια τους και να προχωρούν με πάσες και τρεξίματα μέσα στο γήπεδο του αντιπάλου, μέχρι να πετύχουν μια πλεονεκτική θέση για να πετάξουν την μπάλα προς το τέρμα. Μόνο οι τερματοφύλακες μπορούν να χρησιμοποιήσουν οποιοδήποτε μέρος του σώματος για να ανακόψουν την μπάλα.

Ωστόσο, οι παίκτες που έχουν την κατοχή της μπάλας μπορούν να κάνουν μόνο τρία βήματα πριν κάνουν πάσα ή σουτάρουν προς το τέρμα. Εάν θέλετε να κάνετε πιο συνεχή βήματα, πρέπει να αναπηδήσετε την μπάλα από το έδαφος. Το παιχνίδι είναι ρευστό και διακόπτεται μόνο όταν το αποφασίσει ο διαιτητής.

Η επαφή μεταξύ των παικτών είναι συνεχής και συχνή και επιτρέπεται στους παίκτες να αντιμετωπίζουν ο ένας τον άλλον πρόσωπο με πρόσωπο και να εμποδίζουν την πρόοδο του αντιπάλου, αλλά σε καμία στιγμή δεν επιτρέπεται να χτυπήσουν, να σπρώξουν ή να επιτεθούν ο ένας στον άλλον. Οι παίκτες που ενεργούν παράνομα μπορούν να τιμωρηθούν με κίτρινη κάρτα και 2 λεπτά οφσάιντ. εάν τιμωρηθεί τρεις φορές στον ίδιο αγώνα, ο παίκτης πρέπει να αποχωρήσει από τον αγώνα (κόκκινη κάρτα).